Blog

Pokaż, jak się uczyć

Lekcja Temat- Jak uczyć się języków-

Czy Twoi dorośli uczniowie potrafią się uczyć?

Jako lektorka i niestrudzona studentka wiem, że sposobów na skuteczną naukę jest wiele. Wiem też, że trzeba wiedzieć, jak się uczyć, aby nauka przynosiła oczekiwane rezultaty. Dlatego z każdą grupą i z każdym studentem indywidualnym przeprowadzam zajęcia o uczeniu się języków. Jestem bardzo ciekawa ich historii i doświadczeń, z którymi studenci trafiają na mój kurs. Chcę też poznać ich przekonania dotyczące skutecznego uczenia się języków, a także dowiedzieć się, jakie mają nawyki (i czy w ogóle mają!) uczenia się.

Na lekcjach o tym, jak się uczyć idealnie sprawdzają się przemówienia TED i filmiki vlogerów-poliglotów. Dlaczego? Bo za ich pomocą pokazuję moim studentom “success story” prawdziwego człowieka – eksperta od języków, który autentycznie i z pasją opowiada o swoich doświadczeniach – sukcesach i porażkach w opanowywaniu języka obcego.

Niektórzy uczniowie zupełnie nie wiedzą, jakie aktywności pomagają zapamiętywać słownictwo, co ich motywuje i pomaga przełamać barierę mówienia. Inni mają zupełnie odwrotnie – przedstawiają mi swoje oczekiwania “proszę uczyć mnie tak i tak”. Co zrobić, gdy mój pogląd na skuteczne nauczanie nie pokrywa się z oczekiwaniami studenta?

Na samym początku chcę się dowiedzieć jak najwięcej o moim studencie. Na wstępnie nie chcę konfrontować mojej wizji uczenia (się) z wizjami studentów. Mam na to lepszy sposób. Robi to za mnie mówca-ekspert z którego opiniami moi studenci mogą polemizować lub wręcz przeciwnie – mogą się zainspirować i skorzystać ze wskazówek, na co staram się naprowadzić studentów podczas takiej lekcji. Rozmowa o tym, jak się uczyć pozwala nam wyrazić opinie, przedstawić potrzeby i wreszcie wypracować wspólne strategie, dzięki którym nasi studenci będą robić postępy, na które tak niecierpliwie czekają. 

Jak przeprowadzić lekcję o tym, jak się uczyć?

Przygotowałyśmy trzy lekcje, które dotyczą uczenia się języków. Każda z nich kładzie nacisk na inny aspekt i wyposażona jest w różnorodne ćwiczenia, które pozwolą Ci pracować nie tylko z TEDem, ale także dają możliwość porozmawiania o tym, jak skutecznie uczyć się języków.

Good reasons to learn languages

To lekcja o tym, jakie korzyści płyną z uczenia się języków. Słuchamy dwóch historii, których bohaterowie mają podobne doświadczenia językowe, ale prezentują je w różny sposób. Matthew nagrał krótkie video, w którym w kilku językach opowiada, jak ich znajomość zmienia jego życie i postrzeganie świata. Przemówienie Johna McWhortera, lingwisty,  jest ma zupełnie inną formę. Jest to świetny TED talk, z którego nasi uczniowie dowiedzą się, jak poznawanie nowego języka nas rozwija. Bardzo mądre i inspirującego przemówienie.

Hacking language learning

Benny Lewis to poliglota, któremu problemy w nauce języków nie są obce. Wypracował jednak sposoby, jak je pokonać i nauczył się porozumiewać w kilku językach. Handout pozwoli Ci pracować ze studentami nad zrozumieniem treści przemówienia i nad opanowaniem słownictwa. Jednak myślę, że wielkim atutem tej lekcji są pytania w początkowej fazie, które motywują do refleksji, dlaczego uczniu uczysz się angielskiego. Dalej możemy skonfrontować uczniów z najczęstszymi wymówkami, zidentyfikować te, które nasi studenci znają z autopsji i wypracować metody radzenia sobie z nimi

Five techniques to speak any language

Czyli pięć patentów – trochę zwariowanych, ale przemyślanych i sprawdzonych przez Sida Efromovica. To przemówienie zainspirowało wielu moich studentów do tego, żeby przezwyciężyć strach przed popełnianiem błędów. Mówiłam im to wielokrotnie, jednak z ust poligloty ta rada brzmi zupełnie inaczej. Przygotowany przez nas handout zawiera ćwiczenia na listening comprehension i słownictwo.

Owocnych zajęć!

 

One thought on “Pokaż, jak się uczyć

Leave a Reply

Your email address will not be published.