ON-line, ONA off-line 2017

Pierwsza wiosenna niedziela w sali wykładowej? To nie szaleństwo 🙂 Ekipa DOS-ELTea  postarała się, żeby to był dobrze zainwestowany czas.

20170326_123022

ON-line czyli Łukasz Knap 

Łukasz Knap oprowadzał nas po cyfrowym świecie i pokazywał, w jaki sposób spotyka się w nim ze swoimi uczniami. Media społecznościowe – Twitter, Facebook, YouTube, Instagram i kilka innych to rzeczywistość, w której biegle poruszają się nasi młodsi i starsi uczniowie. To wiadomo. Przekaz Łukasza to przede wszystkim to, że media społecznością zmieniają sposób, w jaki się komunikujemy, jak przetwarzamy informacje. Jeśli zajęcia językowe mają przygotowywać do użycia języka poza klasą, to muszą uczyć współczesnych form komunikacji. Dokładnie tę wartość wprowadzają na zajęcia ćwiczenia, które zaproponował Łukasz.

Wśród publiczności pojawiły uzasadnione wątpliwości i pytania dotyczą korzystania z mediów społecznościowych na zajęciach. Jeśli nie wszystkie dzieciaki mają smartfony? Jeśli uczniowie trafią na treści nieodpowiednie dla nich? Jeśli w firmie strony typu FB są zablokowane? Łukasz pokazał nam, jak pokonać te ograniczenia, prezentując alternatywne ćwiczenie, aplikacje i rozwiązania, które można wykorzystać także w formie kserówki. Możemy wybrać bezpieczne środowisko lub aplikację, a kontekst pozostanie autentyczny i angażujący.

Już mam przynajmniej dwa pomysły, co i jak mogę wprowadzić na moje zajęcia 🙂

20170326_153241

ONA off-line czyli Magdalena Kania 

Kartka papieru i ołówek wystarczą, żeby przygotować angażujące ćwiczenie – taką tezę postawiła Magdalena Kania.  Żeby nas o tym przekonać, zaprezentowała – a właściwie wypróbowała na publiczności 10 ćwiczeń. Wszystkie można przygotować niewielkim nakładem pracy i czasu, bo korzysta się głównie ze starych kserówek, karteczek i czegoś do pisania. Efekt? Zaskoczenie, zerwanie z rutyną, zaangażowanie. Bardzo się cieszę, że jako publiczność mogliśmy wykonywać ćwiczenia z prowadzącą. Przekonanie się na własnej skórze, jak działają poszczególne ćwiczenia to cenne doświadczenie zanim zaserwujemy je naszym uczniom. Przy tej okazji ponownie uświadomiłam sobie, że polecenia decydują o powodzeniu ćwiczeniu. Dzięki temu, że brałam udział w zadaniach, dużo lepiej zrozumiałam, jak je wykonać z moimi studentami. Opis nie zastąpi tego doświadczenia.

Szczególnie utkwiło mi w pamięci stwierdzenie Magdy: “nie więcej, ale inaczej” serwujmy naszym uczniom, jeśli mają trudność z jakimś zagadnieniem. Myślę, że ćwiczenia, które zaproponowała są dokładnie takim “inaczej”. Moje dwa typy do wypróbowania na zajęciach to Agent i Słowna Stonoga. Myślę, że zmodyfikują trochę także Kapuścianą Głowę i Złap Je Wszystkie. Moi dorośli studenci na pewno ucieszą się na “inaczej” podane ćwiczenia.

Po wystąpieniu Magdy muszę się z nią zgodzić – za pomocą papieru, ołówka i dobrego pomysłu można wyczarować wyjątkowe zajęcia.

20170326_140450

Gry

Trzecia cześć warsztatów była poświęcona grom. Łukasz pokazał bardzo fajne pomysły, jak i w co grać z uczniami na lekcjach on-line. Natomiast Magda przedstawiła swoje pomysły do wykorzystania w tradycyjnej klasie. Okazuje się, że bardzo prosto można samodzielnie wykonać plansze. Decydując się na zakup gier, można je mieszać i łączyć, tworząc wyjątkowe i pomysłowe scenariusze. To było bardzo inspirujące! Także dla Angeliki Skotnickiej, która do każdej części warsztatów stworzyła niesamowite notatki wizualne. Wow!

20170326_163056

 

 

20170326_133711

 

Pomysły na ćwiczenia i gry Magdy i Łukasza tylko pozornie stały w opozycji. Tak naprawdę świetnie się uzupełniają i udowadniają, że różnorodność i pomysłowość są kluczami do udanej lekcji. Minusy? Chyba tylko jeden  – trudno było znaleźć odpowiednie wejście do budynku. Muszę przyznać, że warsztaty z Magdą i Łukaszem to dobrze zainwestowany czas.

8 kwietnia macie szansę, żeby uczestniczyć w warsztatach w Krakowie!