Blog

Jak fajnie rozpocząć zajęcia?

Dlaczego początek zajęć jest tak ważny? Bo od niego zależy, czy wygramy uwagę naszych uczniów i czy w pełni zaangażują się w zajęcia. Możemy im pomóc, pokonując rutynę już na samym początku. Poniższe pomysły miło zaskoczą uczniów i przyciągną ich uwagę. Są proste i szybkie w przygotowaniu. Każde z nich można modyfikować. Na pewno podbiją także nauczycielskie serca!

 face-crying-with-laughter

1.Emotikonki

Świetnie się sprawdzają, bo zna je każdy, kto korzysta z mediów społecznościowych lub komunikatorów. (A jeśli ktoś jednak nie zna, to ma okazję poznać 🙂 )

Polecenie:

Wybierz emotikonkę, która najlepiej oddaje Twoje samopoczucie po świętach/weekendzie/itp.

  • Co się wydarzyło?dlaczego wybrałeś/aś tę emotikonkę?
  • Praca w parach: student 1 zadaje pytanie na rozstrzygnięcie (tak/nie) studentowi 2, żeby na podstawie wybranej emotikonki odgadnąć, co się wydarzyło u studenta 2.

😀

Jak zaprezentować emotikony?

Kilka opcji:

  • wydrukuj i rozłóż na stole, rozwieś na sznurku, przyklej na tablicy – uczniowe wybierają. (Można ściągnąć na przykład z tej strony.)
  • wyświetl na ekranie
  • uczniowie wybierają emoji  np. na swoich telefonach

2. Koty

Wobec kotów nikt nie jest obojętny. Dlatego przygotuj zdjęcia przedstawiające różne kocie miny i nastroje. Uwzględnij także te śmieszne lub dziwne. Uczniowie będą mogli dać upust swojej kreatywności.

Polecenie:

Który kot najbardziej przypomina Ciebie w święta/w weekend/dziś w pracy?

 

cat-2182624_1920

  • wyszukaj zdjęcia kotów np. na pixabay.com lub skorzystaj z tej prezentacji
  • podobnie jak w z emoji – wydrukuj i rozłóż na stole, rozwieś na sznurku, przyklej na tablicy – uczniowe wybierają.
  • wyświetl na ekranie
  • pomysł, który pojawił się w komentarzu do webinarium: uczniowe wyszukują zdjęcie kota w internecie
  • jeśli zdecydujesz się na wydrukowanie zdjęć, możesz je zalamininować – będą dłużej służyć i przydadzą się także do innych ćwiczeń np. opisywanie emocji

3. Wykres

Inny sposób, żeby skłonić studentów do opowiedzenia, jak minęły im dni wolne lub dzień w pracy, to wykres.

Polecenie:

Wybierz wykres, który najlepiej obrazuje Twoje święta/Twój weekend/Twój dzień w pracy.

big-data-1514972_1920

Podobnie jak w przypadku emotikonek i kotów, możesz wydrukować lub wyświetlić na ekranie różne wykresu. Zadaniem uczniów jest opowiedzenie o swoim urlopie, weekendzie, dniu w pracy itp. na podstawie wybranego wykresu. Co zrobić jeśli wykres nie do końca pasuje? To nie problem. Wyjście nr 1: Uczeń wyjaśnia, co w danym wykresie powinno wyglądać inaczej, żeby dokładnie odzwierciedlał np. ostatni weekend. Wyjście nr 2: Uczeń poprawia wykres i wyjaśnia (ale wtedy nie użyjemy tego zdjęcia ponownie). Wyjście nr 3: Uczniowe rysują własne wykresy.

4. Twój wykres

Polecenie: 

Narysuj wykres, który zobrazuje, jak minęły Ci święta/weekend/dzień w pracy? Na podstawie wykresu wyjaśnij, co się wydarzyło.

Dla ułatwienia możesz pokazać/narysować przykładowy wykres i opowiedzieć o swoim dniu/weekendzie itp.

5. 25 alternatywnych pytań

Jak minęły Ci święta? Jak spędziliście weekend? Jak Twój dzień? Te pytania można zadać na wiele sposobów. Warto mieć je zawsze przy sobie i każdą lekcję zaczynać w niesztampowy sposób.

Gotowiec do pobrania tu:

25 ways to ask “How are you?”

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.