Blog

Rozmowa rekrutacyjna offline

lumvox-88013

 

Rok szkolny chyli się ku końcowi i powoli pojawia się w głowach pytanie – a co w przyszłym roku? Jeśli rozważasz ubieganie się o pracę w nowej szkole językowej, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i jak dobrze na niej wypaść.

 

Szanuj swój czas

Rozpoczynasz poszukiwania i masowo wysyłasz CV do wszystkich szkół, których ogłoszenia znajdziesz.  Lepiej wysłać za dużo niż za mało, zgadza się? Profil zajęć nie do końca Ci odpowiada, ale masz nadzieję, że przekonasz szkołę do przydzielenia Ci innych zajęć?

RADA: Weź głęboki oddech! Pamiętaj, że mniej równa się więcej. Spożytkuj swoją energię na szkoły, które są zgodne z Twoją filozofią uczenia.

Zapoznaj się dokładnie z profilem szkoły i rodzajem zajęć, które rekrutowany lektor ma prowadzić. Jeśli szkoła szuka nauczyciela do grup dziecięcych, a Ty takowych nie prowadzisz albo nie lubisz prowadzić, to odpuść sobie tę rozmowę. Jeśli szkoła ma konkretny profil lub chce obsadzić konkretny kurs, to nie nagnie swoich oczekiwań do Ciebie.

buziaczki@szukampracy.pl

Wysyłasz CV pocztą elektroniczną ze swojego prywatnego maila, który pamięta  jeszcze czasy liceum? W natłoku obowiązków naprędce sporządzasz wiadomość i rozsyłasz w świat?

RADA: E-mail z Twoim życiorysem to namiastka pierwszej rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Zadbaj o to, aby twój adres e-mailowy brzmiał profesjonalnie. Załóż skrzynkę z Twoim imieniem i nazwiskiem w nazwie. Ponadto zwróć uwagę na to, aby treść maila była dopracowana – zadbaj o schludną czcionkę, formatowanie oraz warstwę słowną.

CV to Twoja wizytówka!

Masz jedno CV, które przygotowałaś parę lat temu i chcesz je na potrzeby obecnej rekrutacji trochę odświeżyć? W CV zamieszczasz wszystkie istotne wydarzenia w Twoim życiu – konferencje naukowe, konkursy, projekty tłumaczeniowe, prace dodatkowe?

RADA: Twój życiorys to wizytówka, którą sobie wystawiasz. Zadbaj o to, aby było ono nowoczesne oraz schludne.  

Pierwszy krok: W CV zamieść tylko pozycje istotne dla Twojego przyszłego pracodawcy.  

Co interesuje rekrutujących?

  • Ukończone studia
  • Szkoły, w których uczyłaś oraz rodzaje kursów, jakie prowadziłaś (język ogólny/specjalistyczny, wielkość grup, wiek kursantów)
  • Szkolenia dla nauczycieli i projekty, w których wzięłaś udział
  • Pobyty za granicą
  • Nietuzinkowe hobby, które może mieć przełożenie na Twoją pracę

 

Drugi krok: Na co zwrócić uwagę, formatując CV?

  • Jeśli wysyłasz CV pocztą mailową, przesyłaj wyłącznie jako plik PDF. Formatowanie pliku tekstowego może się „rozkraczyć” na komputerze z innym oprogramowaniem.
  • Zadbaj o jednolite formatowanie tekstu – użyj schludnej i jednolitej czcionki w całym pliku. To samo tyczy się rozmiaru tekstu. CV to pierwsza wskazówka dla szkoły, jak sobie radzisz z obsługą komputera.
  • A może nieszablonowa forma? CV w formie nowoczesnej, przejrzystej infografiki zapewne przykuje uwagę! Jeśli nie chcesz inwestować w usługi grafika, wypróbuj program CANVA – ciekawy efekt murowany!
  • Pamiętaj, aby Twój plik przesyłany mailowo miał w nazwie Twoje imię i nazwisko. Inaczej Twój życiorys zginie w gąszczu plików o nazwie „CV”

Jak Cię widzą,….

Rozesłałaś CV i czekasz na telefony ze szkół. O dziwo, nikt się odzywa?

RADA: Sprawdź, jak prezentuje się Twoja osoba w internecie. Jeśli masz profile na portalach branżowych (linkedin, goldenline), zaktualizuj ich treść. Przede wszystkim jednak sprawdź, jak Twój profil na Facebooku prezentuje się dla obcych osób. Sprawdź ustawienia prywatności Twoich postów i zastanów się, co chcesz, aby było widoczne na Twój temat w cyberprzestrzeni.

Dryyyyyn!

Telefony się rozdzwoniły! Standardowy przebieg rozmowy:

A: Dzień dobry, dzwonię ze szkoły XHXDBSDBAHBS. Przesłała Pani do nas CV. Czy mogę Pani zająć chwilkę?

Założę się, że w 90% przypadków nie usłyszysz, która szkołą do Ciebie dzwoni, ponieważ osoba po drugiej stronie słuchawki nazwę wypowiedziała z prędkością karabinu maszynowego!

RADA: Poproś o powtórzenie nazwy szkoły! Musisz wiedzieć, z kim rozmawiasz. Często w takiej rozmowie przedstawiciel szkoły zadaje bardzo ważne pytania – o Twoją dyspozycyjność, o możliwy termin rozmowy. Warto zatem wiedzieć, jaka to szkoła, gdzie jest położona. Ponadto jest to często jedyna okazja, aby dowiedzieć się, jak wygląda rekrutacja w danej szkole. Pytaj na potęgę!

  • Jak wygląda proces rekrutacji? Co się na niego składa?
  • Czy rozmowa rekrutacyjna obejmuje coś więcej niż samą rozmowę (np. czy będziesz pisała test językowy lub musisz ad hoc poprowadzić lekcję na wybrany temat?)
  • Czy szkoła ma zakres tematyczny, który będzie poruszany na rozmowie (np. lista pytań)?

Przede wszystkim w rozmowie możesz podkreślić informacje dotyczące Twojej osoby, dzięki którym zapunktujesz w oczach rekrutera.

Przygotuj się!

Spotkania umówienie, grafik pełny – rozmowa rekrutacyjna za rozmową rekrutacyjną, biegasz między szkołami, aby jak najszybciej mieć to za sobą.

RADA: Daj sobie chwilę na przygotowanie do rozmowy! Dokładnie przestudiuj stronę internetową szkoły, do której się wybierasz. Poczytaj o jej filozofii nauczania, o metodach, które stosują i czego zatem oczekują od swoich nauczycieli. Czy szkoła szczyci się czymś wyjątkowym? Czy będziesz mogła się do tego jakoś przyczynić? A przede wszystkim zastanów się, czy profil szkoły jest zgodny z Twoją filozofią nauczania. Ponadto przyjdź na rozmowę z konkretną propozycją stawki za Twoje zajęcia – zrób wywiad, popytaj na forach i w grupach na Facebooku. Stawiaj jednak realne żądania – lektor z paroletnim stażem i bogatym doświadczeniem ma lepszą kartę przetargową niż świeżak po studiach bez doświadczenia lub osoba ze znajomością języka bez przygotowania pedagogicznego, gdyż w tego drugiego szkoła będzie musiała zainwestować sporo środków pod postacią szkoleń i opieki metodycznej.

 

Trening czyni mistrza!

Szkoła, do której zespołu chciałabyś dołączyć, zaprosiła Cię na rozmowę. Odpuszczasz sobie zatem wszystkie pozostałe potencjalne rozmowy!

RADA: Umów się na parę rozmów. Tak jak w sporcie, tu też przyda się dobra, gruntowna rozgrzewka.  Zwłaszcza, jeśli dawno nie byłaś na rozmowie, musisz przypomnieć sobie z czym to się je. Z każdą kolejną rozmową nabierasz pewności siebie, wiesz już co poszło po Twojej myśli, a nad czym musisz jeszcze prezentować. Jeśli na najważniejszą rozmowę pójdziesz w pierwszej kolejności, może zjeść Cię stres. Daj sobie chwilę na oswojenie się z dreszczykiem adrenaliny i przekuj go w Twoją super moc!

 

Kto pyta, nie błądzi!

Na rozmowie rekrutacyjnej czujesz podenerwowanie i wszystko, co sobie przygotowałaś, wypadło Ci z głowy?

RADA: Weź głęboki oddech! Podczas rozmowy rekrutacyjnej bądź przede wszystkim sobą. Ponadto nie obawiaj się pytać – lektor, który wie czego chce, jest na wagę złota. Uwierz! Rekrutujący doceniają inicjatywę. Oprócz standardowych pytań o warunki zatrudnienia i stawkę, proponuję pójść o krok dalej i już podczas pierwszego spotkania zapytać o parę innych spraw. Przygotuj sobie listę pytań, aby w stresie nie zapomnieć o ważnych punktach.

A o co warto pytać?

  • Jakie warunki współpracy oferuje szkoła – czy dostaniesz bloki zajęć w jednym miejscu czy pojedyncze zajęcia? Czy musisz daleko dojeżdżać?
  • Czy szkoła dba o rozwój lektora? Czy  w szkole jest metodyk? Czy szkoła oferuje szkolenia dla lektorów?
  • Czy w szkole jest ksero? Czy sale wyposażone są w rzutniki? Czy lektorzy mają do dyspozycji laptopy lub tablety?
  • Czy szkoła oferuje również zajęcia w lecie, dzięki czemu będziesz miała stabilność zatrudnienia?  

Powodzenia!

Leave a Reply

Your email address will not be published.