Blog

Lekcja próbna offline

freestocks-org-139132

Lekcja próbna bez tajemnic

Wielu nauczycieli patrzy nieufnie na szkoły, które w procesie rekrutacji proszą kandydata o przeprowadzenie lekcji próbnej. Każdy nauczyciel zna przecież swoje możliwości i wie, jak uczą. Podczas rozmowy rekrutacyjnej dokładnie opisujemy stosowane  metody i podajemy wiele konkretnych przykładów.  Nie dziwcie się, że szkoły jednak chcą zobaczyć Was w akcji. Szkoła, która chciałaby z Wami nawiązać współpracę, ma zamiar przekazać Wam opiekę nad uczniami na cały semestr, rok lub nawet na dłużej. A nikt przecież nie lubi kupować kota w worku. Gdy rozważasz wizytę u nowego fryzjera lub kolację w nieznanej restauracji, w pierwszej kolejności przeważnie… szukasz opinii innych osób w internecie lub zasięgasz języka u znajomych. Szkoły też chcą się dowiedzieć więcej na Wasz temat! Poniżej znajdziecie parę wskazówek, dobrze przygotować się do takiej lekcji oraz jak w pełni na niej rozwinąć skrzydła.

Przed lekcją

  1.       Zapytaj, jak dokładnie przebiegnie lekcja próbna – z kim będziesz miała zajęcia? Czy będzie to regularny kurs, na którym zastąpisz na jedne zajęcia nauczyciela czy może grupa konwersacyjna, która spotka się pierwszy raz? A może po drugiej stronie ławki zasiądzie metodyk i pracownicy szkoły, który będą odgrywać rolę uczniów? Te pytania wydają się banalne, lecz mają ogromne znaczenie w procesie planowania lekcji oraz są istotne, aby poczuć się komfortowo. Zapytaj o liczebność grup, charakter zajęć (standardowe lub konwersacyjne). Ponadto ustal, czy będziesz prowadziła zajęcia w oparciu o podręcznik czy możesz dobrowolnie wybrać materiał do tematu, który Ty zaproponujesz albo który zaproponuje szkoła.
  2.       Przed zajęciami zapoznaj się z metodami stosowanymi w szkole – sprawdź stronę internetową, poproś metodyka o udostępnienie szkolnego vademecum opisującego metody – każda szkoła jest inna, musisz wiedzieć, czego będą od Ciebie oczekiwać.
  3.       Jeszcze przed lekcją zapytaj, jak będzie wyglądała procedura poobserwacyjna. Czy spotkasz się z metodykiem na omówienie lekcji? Czy sporządzony zostanie arkusz poobserwacyjny? Czy otrzymasz feedback? Nawet jeśli nie nawiążesz współpracy z tą szkołą, informacja zwrotna od metodyka przyda Ci się w dalszej pracy.
  4.       Przygotowując lekcję, wybierz sprawdzone ćwiczenia, które już przetestowałaś na innej grupie. Na zajęciach dochodzi stres, pracujesz z nieznaną grupą – łatwiej będzie Ci poprowadzić płynnie zajęcia ze znanym materiałem. Wielu nauczycieli szuka fajnych pomysłów na zajęcia w różnych grupach branżowych na Facebooku i na blogach. Ćwiczenie, które super zadziałało u innego nauczyciela, u Ciebie może nie zagrać w takiej samej formie – wszelkie rady od innych nauczycieli dopasuj do siebie.
  5. Nie planuj za dużo – pamiętaj, że mądre mniej znaczy więcej. Ustal jasny cel na lekcję – z jaką wiedzą oraz z jakimi kompetencjami uczniowie opuszczą klasę po Twoich zajęciach? Nie przeszarżuj z materiałem, ponieważ napięty plan może wywierać na Tobie dużą presję.
  6. Na lekcji próbnej stawiaj na komunikację! Tak zaplanuj lekcję, aby uczniowie czuli się “nagadani” po Twoich zajęciach.  Zadbaj o to, żeby zajęcia dodały im skrzydeł oraz okazały się dla nich przydatne. Jeśli masz możliwość wyboru tematu lekcji skup się zagadnieniach, które są przydatne oraz bliskie uczniom, tak aby mogli się z nimi zidentyfikować.
  7.       Tak zaplanuj lekcję, aby pokazać swoje mocne strony. Pokaż w czym jesteś najlepsza!

Podczas lekcji

  1.       Na pierwszym zajęciach z nieznaną grupą często dopada nas stres i trudniej zapamiętać nam imiona osób siedzących po drugiej stronie ławek. Odciąż swoją pamięć – przygotuj naklejki na imiona albo kartki z imionami do postawienia na biurko. Uczeń czuje się bardziej doceniony i lepiej się angażuje na zajęciach, jeśli nauczyciel zwraca się do niego bezpośrednio.
  2.   Nawet jeśli szkoła oferuje Tobie swój sprzęt taki jak laptop czy odtwarzacz CD, postaw na Twoje sprawdzone urządzenia! Nic bardziej nie wytrąca z równowagi niż obcy komputer, który płata nam figle i nie chce z nami współpracować. Przynieś swojego sprawdzonego laptopa! Jeśli chcesz wyświetlać filmy lub odtwarzać nagrania, koniecznie przetestuj kompatybilność laptopa z rzutnikiem oraz nagłośnieniem. Upewnij się, że wiesz jak włączyć i wyłączyć szkolny sprzęt. Jeśli w szkole jest zatrudniony informatyk, poproś go o pomoc. Brzmi banalnie? A jednak wiele ćwiczeń kończy się fiaskiem przez problemy natury technicznej.
  3.       Planujesz ćwiczenia oparte na nowych technologiach? Upewnij się, że w szkole dostępny jest Internet bezprzewodowy, dzięki któremu Ty oraz Twoi uczniowie będą mogli sprawnie pracować. Sprawdź również prędkość Internetu, aby uniknąć niemiłej niespodzianki. Ponadto koniecznie zabierz ze sobą alternatywne źródło Internetu (tzw. sticka lub tableta/telefon, w którym można włączyć funkcję routera). Zdarza się, że szkolny internet zawodzi  – lepiej być przygotowanym na najgorsze!
  4.  Zabierz ze sobą swoje pisaki do tablicy. Ponownie, im więcej czynników stresogennych wyeliminujesz przed zajęciami, tym lepiej. Nawet jeśli szkoła oferuje lektorom pisaki, ale akurat się skończyły – albo inni nauczyciele byli szybsi – albo te w Twojej klasie ledwo piszą? Jak mówią Niemcy – sicher ist sicher 🙂
  5. Postaw na dobrą atmosferę na zajęciach. Przywitaj uczniów uśmiechem i dobrym nastawieniem, ponieważ pozytywna energia udziela się osobom siedzącym po drugiej stronie ławki. Atmosfera to trudno mierzalna część zajęć, jest jednak bardzo istotnym składnikiem lekcji. Uwzględnij w planie zajęć ćwiczenia, które pomogą Tobie lepiej poznać grupę oraz dzięki którym również uczniowie trochę lepiej Ciebie poznają.
  6. Prowadząc zajęcia, bądź przede wszystkim sobą. Zachowuj się naturalnie w zgodzie z Twoim charakterem. Nie udawaj, że jesteś kimś innym  – podkreśl swoje mocne strony, pokaż swoje supermoce!!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.