Karty na stół!

Pierwsze zajęcia w nowym roku – zwłaszcza z nową grupą – często stanowią źródło stresu dla nauczyciela. Nowe twarze, nowe otoczenie, nowe wyzwania. Równocześnie są to zajęcia o ogromnym znaczeniu dla całego przebiegu kursu – jeśli pójdzie coś na nich nie tak, przez cały rok będziemy odczuwać tego konsekwencje. Stąd warto zaplanować tę lekcję w taki sposób, aby organizacyjnie wszystko zagrało, a lekcja była pierwszym krokiem w kierunku budowania grupy. Warto wykorzystać to pierwsze spotkanie na zawiązywanie więzi między uczniami. Na te pierwsze zajęcia proponujemy Wasz jedno z naszych ulubionych ćwiczeń aktywizujących uczniów – tzw. gadające karty.

Czego potrzebujecie?

karty do gry – liczba talii zależy od liczebności klasy.

konspektów z pytaniami, które możecie pobrać poniżej

Jak przebiega ćwiczenie?

Uczniów dobieramy w pary

Talie kart dzielimy na kolory.

Każda para otrzymuje jeden konspekt z pytaniami oraz jeden kolor kart. Dzieląc talie na kolory, możemy łatwo i wydajnie zarządzać pracą klasy i maksymalnie wykorzystamy potencjał tego ćwiczenia. Uczniowie po wyznaczonym przez nas czasie mogą wymienić kolor na inny i pracować z nowymi pytaniami. W interwałach możemy prosić uczniów o wymianę swojego koloru na inny.

Jedna osoba z pary losuje kartę, odnajduje na konspekcie pytanie ukryte pod kartą i czyta je na głos. Druga osoba z pary odpowiada na zadane pytanie. Aby zmotywować uczniów do dłuższych wypowiedzi, możemy dodać kryterium minimalnej liczby zdań, które uczeń musi wypowiedzieć, aby zaliczyć swoją rundę. Nie stawiajmy jednak za wysoko poprzeczki – pamiętajmy, że to pierwsze zajęcia po dłuższej przerwie i uczniowie pewnie potrzebują rozgrzewki.

Następnie druga osoba losuje kartę i zadaje pytanie swojej partnerce bądź swojemu.

Po upływie ustalonego czasu uczniowie wymieniają się kolorami i pracują z nowymi pytaniami.

Co daje nam to ćwiczenie?

Uczniowie mają możliwość poznać się bliżej, porozmawiać o codziennych tematach, zauważyć podobieństwa.

Dzięki pracy w parach na pierwszych zajęciach nie wyciągamy uczniów do zabierania głosu na forum, co często powoduje u osób ogromny stres – zwłaszcza po dłuższej przerwie.

Przebieg ćwiczenia z podziałek na pary i kolory gwarantuje dużą wydajność lekcji oraz minimalizuje ryzyko organizacyjnych niepowodzeń podczas pierwszego spotkania.

Wielu nauczycieli pokochało „gadające karty” – mam nadzieję, że i Ty dołączysz do ich miłośników! Mamy dla Ciebie gotowe konspekty z pytaniami na zajęcia języka angielskiego oraz niemieckiego. Konspekty po angielsku nadają się dla uczniów początkujących (A2) oraz bardziej zaawansowanych – w zależności od poziomu zaawansowania uczniów możemy ustalić inną minimalną liczbę zdań/słów. Do niemieckiego mamy konspekty dla grup. początkujących (A1.2/A2) oraz bardziej zaawansowanych (od B1 w górę). Możesz również stworzyć swój zestaw pytań – przyda Ci się do tego pusty szablon, który znajdziesz poniżej.

 

Konspekty do pobrania – język angielski:

Handout: Talking Cards

Handout: Emtpy handout

 

Konspekty do pobrania – język niemiecki:

Arbeitsblatt: Sprechende Karten (ab A2)

ArbeitsblattSprechende Karten (ab A1.2)

Arbeitsblatt: Sprechende Karten_Was magst du lieber?

Arbeitsblatt: Pusty formularz do wypełnienia przez uczniów

 

Życzymy Wam wielu wspaniałych lekcji w nowym roku szkolnym!