Eduweek: Nasze TOP5

Znudzeni uczniowie? Wyświechtane tematy? Mało życiowe materiały w podręczniku? W kółko to samo? Przychodzimy z pomocą! 

Materiały autentyczne to lek na całe pedagogiczne zło – urozmaicają zajęcia, rzucają nowe światło na oklepane tematy, podnoszą poziom wyzwania i dają kopa motywacyjnego. My nie potrafimy bez nich żyć – są one nieodłącznym elementem naszego warsztatu nauczycielskiego i naszych lekcji, dlatego w ramach naszego TOP5 przygotowałyśmy dla Was 5 naszych  ulubionych tematów, które poskramiamy przy pomocy materiałów autentycznych. Ponadto dzielimy się z Wami naszymi autorskimi konspektami, które obrazują, jak dane zagadnienie udało nam się ujarzmić. 

#1: Ekologia

Do niedawna to był temat do odhaczenia, a uczniowie nie końca wiedzieli, dlaczego właściwie muszą się nim zajmować. W tym momencie ekologia i zmiany klimatyczne to gorące tematy na językach wszystkich. Nie może ich zatem zabraknąć na zajęciach. Nasze propozycje:

🇬🇧Foodsharing

Foodsharing czyli lekcja o tym, co można zrobić z nadwyżkami żywności w sklepach i własnych lodówkach; część uczniów nie zna jeszcze idei “jadłodzielni”, więc ta lekcja daje im możliwość, aby dowiedzieć się czegoś nowego o świecie… albo o swojej okolicy. Foodsharing powstał w Niemczech, ale punkty, w których można zostać lub odebrać  jedzenie znajdują się już w Polsce (np. w Warszawie). Z doświadczenia wiem, że w czasie lekcji uczniowie wyrabiają sobie osobistą opinię o tym rozwiązaniu, dzięki czemu łatwiej i chętniej angażują się w wypowiedzi. 

Kliknij tu, aby pobrać handouty

🇩🇪Hungriger Planet

Postawa proekologiczna to również rozsądne i zrównoważone dysponowanie zasobami oraz świadomość, że nie żyjemy w próżni. Warto wykorzystać lekcje językowe, aby przekazać uczniom wiedzę o świecie i pokazać im, jak funkcjonują inne społeczeństwa – co nas łączy, co dzieli oraz jak nasze decyzje i wybory rzutują na życie innych. Na potrzeby lekcji wykorzystałyśmy projekt fotograficzny “Hungry planet – what the world eats”. Peter Menzel fotografował rodziny z różnych zakątków świata wraz z ich tygodniowymi zasobami spożywczymi potrzebnymi do wyżywienia rodziny. Przygotowane przez nas ćwiczenia odwołują się do wiedzy o świecie, poszerzają horyzonty, a przede wszystkim skłaniają uczniów do refleksji nad drastycznymi różnicami i  rozbieżnościami w zasobach i postawach konsumenckich w różnych krajach.

Kliknij tu, aby pobrać handouty

#2: Praca

Temat wszechobecny, pojawia się w każdym podręczniku i na każdym poziomie wtajemniczenia językowego. Jak go urozmaicić? Dwa pomysły poniżej: 

🇬🇧A perfectly balanced day

Kto nie marzy o pracy, która sprawia przyjemność i daje się pogodzić z życiem rodzinnym, czasem wolnym i hobby? Ta lekcja pozwala porównać wyobrażenia o idealnym dniu i pracy z rzeczywistością.  Uczniowie mają okazję przećwiczyć czasy teraźniejsze, okoliczniki czasu, tworzenie pytań i mówienie o rutynach. 

Kliknij tu, aby pobrać handouty

🇩🇪 Berufswelt

Rynek pracy przechodzi obecnie gruntowne zmiany – etatowe życie na jednym stanowisku w jednym zakładzie pracy aż do emerytury to dla większości naszych uczniów zew przeszłości. Większość znanych nam zawodów przechodzi do lamusa oraz nieustannie powstają nowe stanowiska, o których często nawet nie słyszeliśmy – a przecież do funkcjonowania w tym zmieniającym się świecie przygotowujemy naszych uczniów. Przygotowałyśmy dla Was bardzo nietypowe zawody, które skłonią Waszych uczniów do rozważań i rozmowy – prezentacja multimedialna, którą możecie pobrać na komputer, zapewne świetnie urozmaici zajęcia! Ponadto praca z filmem opowiadającym o tym, w których sektorach gospodarki zarabia się w Niemczech najwięcej, zapewne wzmocni motywację uczniów do nauki języka niemieckiego 🙂 . 

Kliknij tu, aby pobrać handouty

#3: Technologia 

Nowe technologie już na dobre zagościły w naszym życiu i ciężko nam sobie wyobrazić naszą egzystencję bez dostępu do wirtualnego świata. Aby nie było banalnie, wybrałyśmy dwa nieoczywiste obszary, w których technologie sporo namieszały. 

🇬🇧 Electronic Eye

Konspekt bazuje na TED Talk; dzięki niesamowitemu mówcy, który widzi w odcieniach szarości i nigdy nie widział kolorów, poznajemy zupełnie nowe spojrzenie (dosłownie i w przenośni) na świat. Bohater wykorzystuje niezwykłe urządzenie, które przetwarza obraz z oka na dźwięki. Zdecydowanie nie jest to typowa lekcja o technologii. I taki był nasz zamysł.

Kliknij tu, aby pobrać handouty

🇩🇪 Dr. Google

Gruntowne zmiany podyktowane dostępnością nowych technologii tyczą się najróżniejszych obszarów naszego życia – również zdrowia, o czym traktuje ten konspekt. Czy nadal wierzymy lekarzom, skoro wszystko można wyguglować? Na ile można wierzyć w to, co czytamy w internecie? Jakie wady i zalety przynosi ze sobą dostępność wiedzy medycznej w internecie? Zastanówmy się nad tymi pytaniami wraz z naszymi uczniami podczas lekcji niemieckiego!

Kliknij tu, aby pobrać handouty

#4: Nauka języków

Nie ma chyba lepszego tematu na lekcję języka obcego niż lekcja o tym, jak się uczyć języków obcych – a do tego okraszona materiałami autentycznymi! Poniżej znajdziecie nasze konspekty na lekcję języka angielskiego oraz niemieckiego, które pomagają uczniom przeanalizować swoje nawyki i zapoznać się z nowymi metodami przyswajania języka obcego.

🇬🇧 Good reasons to learn languages 

Dlaczego uczysz się angielskiego? To standardowe pytania na pierwszych zajęciach. Niestety pada zbyt rzadko chociaż cele i potrzeby uczniów zmieniają się z biegiem czasu. Bohaterowie tej lekcji opowiadają o tym, dlaczego uczą się języków obcych. Uczniowie mogą na nowo zastanowiać nad swoimi obecnymi motywacjami. Świetną kontynuacją tej lekcji jest ustalenie celów np. na kwartał i systematyczne ich monitorowanie.

Kliknij tu, aby pobrać handouty

🇩🇪 Fremsprache

Fremdsprachen to konspekt na lekcję języka niemieckiego, który pomaga uczniom przeanalizować swoje nawyki i zapoznać się z różnymi sposobami przyswajania języka obcego. Lekcja ta skłania do introspekcji i udzielenia szczerych odpowiedzi na pytania czy rzeczywiście uczymy się języka efektywnie w zgodzie z naszymi potrzebami.

Kliknij tu, aby pobrać handouty

#5: Zakupy

🇬🇧 Do you shop like a pro?

To obowiązkowa lekcja dla zakupoholików i łowców promocji. Konspekt zajęć powstał w oparciu o video poradnik, jak mądrze kupować i nie wpaść w sidła sprzedawców, którzy kuszą promocjami. Uczniowie poznają wiele wyrażeń dotyczących promocji i wyprzedaży. Oprócz tego będą dobrze bawić się podczas quizu dotyczącego sprzedażowych trików. 

Kliknij tu, aby pobrać handouty

🇩🇪 Spar dich reich

Spar dich reich to siostrzany konspekt dla nauczycieli języka niemieckiego.  Podczas lekcji – w oparciu o artykuł oraz program telewizyjny – dowiadujemy się, jakie triki stosują na nas sklepy, aby skłonić nas do nadmiernych zakupów oraz poznajemy konkretne porady jak temu zapobiec. Dowiadujemy się również jak zaoszczędzić podczas zakupów w internecie.

Kliknij tu, aby pobrać handouty